COVID-19

SARS CoV2

 1. Lekarz POZ zajmuje się wyłącznie osobami objawowymi, z potwierdzonym POZYTYWNYM testem oraz przebywającymi w izolacji domowej.
 2. Jeśli lekarz POZ zleci Tobie test w kierunku SARS CoV2 , zostaje nałożona na Ciebie automatycznie kwarantanna – od dnia NASTEPNEGO po otrzymaniu zlecenia. W dniu, w ktorym zlecenie zostaje wystawione przez lekarza NIE MA JESZCZE KWARANTANNY!
 3. Po uzyskaniu zlecenia udaj się (po wczesniejszym umowieniu telefonicznym) do mobilnych punktow pobran (znajdziesz je pod adresem: pacjent.gov.pl)
  pacjent.gov.pl
 4. W sytuacji gdy wynik testu będzie NEGATYWNY - kwarantanna, która została na Ciebie nałożona dzień po otrzymaniu skierowaniu od lekarza POZ powinna już wygasać automatycznie . Jeśli nie wygasła, to może to być jakiś błąd w systemie EWP.
 5. W sytuacji gdy wynik będzie POZYTYWNY podlegasz automatycznej izolacji domowej. Lekarz NIE WYSTAWIA w izolacji domowej druku ZUS ZLA. Informacje te ZUS pozyskuje z Centralnego Systemu EWP, w którym zapisane są dane o obowiązku kwarantanny i izolacji pacjentów. Izolacja trwa 10 dni, podczas tego czasu lekarz kontaktuje się z Toba celem oceny stanu zdrowia. Lekarz nie może skrócić czasu trwania izolacji, może ją tylko WYDŁUZYĆ, w sytuacji gdy będą ku temu wskazania medyczne. Nie ma kontrolnych testów po zakończonej izolacji, jeśli pracodawca tego wymaga, sam musi pokryć koszty wykonania powtórnego wymazu.
 6. Jesli masz wynik pozytywny musisz zglosic to pracodawcy. Jeśli czujesz się dobrze, chcesz pracować, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną, wówczas nie występujesz o świadczenie chorobowe do ZUS i otrzymujesz pełne wynagrodzenie. Natomiast jeśli, z powodu złego stanu, nie możesz pracować zdalnie, to aby uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu izolacji lub kwarantanny, musisz poinformować o tym swojego pracodawcę, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie chorobowe.
 7. Jeśli masz test POZYTYWNY, to wszyscy domownicy powinni podlegać obowiązkowej kwarantannie, trwającej cały okres izolacji domowej + dodatkowe 7 dni po zakończeniu Twojej izolacji (WAŻNE- kwarantannę nakłada Sanepid) również Sanepid decyduje o dlugosci jej trwania, podczas kwarantany nie uzyskujesz L4, przysługuje Tobie swiadczenie chorobowe.
 8. Jeśli zdarzy się, że jesteś na kwarantannie lub izolacji a na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne dane o tej sytuacji, to od momentu zakonczenia kwarantanny/izolacji masz 3 dni robocze aby złożyc płatnikowi składek pisemne oświadczenie. Takie oświadczenie stanowi podstawę do wypłaty świadczeń przez płatnika składek. O potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 9. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/0/informacje-o-kwarantannie-lub-izolacji-domowej-sa-juz-na-pue-zus/3644901
 10. 31.10.2020- Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Osoby przebywajace na kwarantannie ( jeśli widnieja w systemie EWP) usłyszą z numeru +48221043705 dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia.